Kofein a jeho přínos

Káva » Kofein a jeho přínos

  • šálek kávy
    šálek kávy

Přínos kofeinu

Kromě ochrany proti nemocem má káva pozitivní dopad na celou škálu lidských aktivit. Kofein obsažený v kávě zlepšuje výkon a vytrvalost během dlouhých, namáhavých cvičení. V menším rozsahu také povzbuzuje při krátkodobých, vysoce intenzivních atletických výkonech, zvyšuje koncentraci, snižuje únavu, zvyšuje bdělost a zlepšuje výkon při testech mentální povahy. 
Důvodem je efekt kofeinu na mozkový receptor, umožňující lepší absorpci energie. Mezi jeho další funkce patří schopnost rozšiřovat mozkové cévy, čímž se zajišťuje dostatečný přísun kyslíku při zpomalené srdeční aktivitě. Dále pak káva snižuje riziko cirhózy jater o 80%, pomáhá zvládnout astma a dokonce pomáhá kontrolovat záchvaty, pokud není po ruce potřebný lék, a v malém množství snižuje riziko vývoje akutních koronárních nemocí.

Je také prokázáno, že kvalitní kávamůže zastavit bolest hlavy, povzbuzuje náladu, zabraňuje zubnímu kazu a dokoncevyrovnává škodu způsobenou příjmem alkoholu a kouřením.

Káva podle všeho snižuje o 60 až 80 procent riziko tvrdnutí jater, tvrdí Carlo La Vecchia z výzkumného ústavu léčiv v Miláně.

Podle Peter Martina z Vanderbiltovy univerzity může káva díky svému chemickému složení úspěšně potlačovat sklony k sebevraždě, cirhóze jater, některé typy rakoviny, bronchiální astma, srdeční choroby a Parkinsonovu nemoc. "U jedinců, kteří nepijí žádnou kávu, je v průměru vyšší výskyt těchto nemocí než u těch, kteří ji konzumují umírněně," vysvětluje vědec.

 

Kofein versus adenosin

Chemická struktura kofeinu je velmi podobná té adenosinové. Proto se kofein dokáže navázat na jeho místo a zablokovat tak receptory a následně i oddálit nástup spánku. Dokáže zajistit zvýšené krevní zásobování svalů, díky němu dochází rovněž ke zrychlenému odbourávání zásobních cukrů, tedy zásobování svalu glukózou. Kofein pak zvyšuje efektivnost tvorby glukózy ze zásobních látek a výrazně tím prodlužuje působení adrenalinu, a tedy i aktivity organismu.

 

Kofein navozuje pocit štěstí a spokojenosti

Kofein rovněž zvyšuje koncentraci dopaminu, důležité látky, která je nepostradatelná při přenosu nervového vzruchu v mozku, kde dopamin působí v jeho určitých oblastech a vzbuzuje pocit spokojenosti a štěstí. Po požití šálku kávy tak dochází k zablokování adenosinových receptorů v mozku a oddálení spánku. Současně s tím se spouští zvýšená tvorba adrenalinu a procesy vyrábějící energii a tím i zásobování svalů a mozku. Vlivem dopaminu se tak zvyšuje pocit spokojenosti a štěstí.

 

Kofein jako stimulátor

Kofein způsobuje rychlejší a jasnější myšlení a rovněž i lepší koordinaci pohybů těla. Vlivem jeho účinku dochází v organismu také k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve. Tělo pak reaguje zvýšením krevního tlaku a rychlejší srdeční pulzací, zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny, a tedy i celkovým zrychlením metabolismu.