Zajímavosti o čokoládě

Čokoláda » Zajímavosti o čokoládě

  • čokoláda
    čokoláda

 

Kakaovník je možné pěstovat jen ve velmi specifických podmínkách a nejlepší klima a tím i největší podíl plantáží najdete v úzkém pruhu západní Afriky a v Mexiku.

„Potrava bohů“ – nápoj, který byl vyhrazen převážně bohatým vrstvám Mayské civilizace, indiáni ho pili především při významných slavnostech a rituálech. Kakaový bob jako takový byl vnímán jako symbol plodnosti a byl používán i jako hodnotné platidlo.

Za 100 kakaových bobů se dal u Aztéků na trhu koupit otrok. Večeře byla přibližně za 20 až 50 bobů. Za jeden bob jste mohli pořídit jedno rajče, avokádo stálo 3 boby a pěkná krůta měla cenu 100 čerstvých nebo 120 sušených kakaových bobů. Španělský dobyvatel Hernando Cortés ocenil čokoládu jako "kouzelný nápoj, který snímá únavu" a velmi rychle pochopil jeho cenu. Ve Španělsku se v 18. století platilo za kilo bobů 3/4 kila zlata.

Vzhledem k energetické hodnotě popíjeli nápoj bohů zejména aztéčtí válečníci, aby měli dostatek sil k porážce nepřítele. Touto skutečností se inspirovala i americká vláda během II. světové války, kdy měl každý voják pravidelný denní příděl čokoládové pochutiny. 

Čokoláda byla dlouho považována za lék a ještě na počátku 20. století se prodávala převážně jen v lékárnách. Někteří afričtí lékaři dodnes předepisují pití čokolády jako ochranu proti onemocnění malárií. Jiní doporučují čokoládu pacientům trpícím astmatem, vychvalují si její pozitivní vliv na zrak a ostrost vidění nebo ji předepisují proti průjmu.

Čokoláda i přes vysoké množství tuku neobsahuje cholesterol. Cholesterol nalezneme maximálně v mléčné čokoládě, který je zde obsažen v přidávaných složkách, které se mísí s čokoládovým základem. 

Čokoláda zvyšuje hladinu serotoninu v mozku a tím dokáže navodit příjemné pocity také zmírňuje úzkost a je nejlepším podpůrným antidepresivem. Je dobrým afrodisiakem a stimulantem. V malém množství pomáhá čokoláda redukovat stres a napětí. Pokud navíc obsahuje skořici, má ještě další léčivé účinky.